فروشگاه اینترنتی زبرنگ

7 تکنیک ساده برجسته کاری دیوار

7 تکنیک ساده برجسته کاری دیوار

روش ها و تکنیک های زیاد و متنوعی برای بهبود ظاهر منزل و طراحی دکوراسیون وجود دارد. خیلی از ما دوست داریم دیوارهای ساده و کسل کننده منزل و محل کار خود را با برجسته کاری و پتینه کاری متحول کنیم. شاید بیشتر ما فکر کنیم که اجرای پتینه و برجسته کاری روی دیوار نیاز به تخصص و مهارت بالا دارد و هزینه زیادی نیز لازم دارد. اما روش های ساده ای نیز وجود دارند که می توانید خودتان آن ها را پیاده کنید. در این مطلب قصد داریم 7 تکنیک ساده برجسته کاری دیوار را به شما آموزش دهیم.

به جز رنگ آمیزی و نقاشی که ساده ترین و ارزان ترین راه برای تغییر ظاهر و نوسازی خانه محسوب می شود، با ایجاد بافت و تکسچر روی دیوار می توانید تغییرات چشمگیری به وجود بیاورید. ایجاد بافت روی دیوار به خانه شما شخصیت می دهد؛ کاری که رنگ آمیزی تنها از عهده آن بر نمی آید! همچنین، با استفاده از این تکنیک ها می توانید عیوب و نواقص سطح دیوار را بپوشانید و پنهان کنید و از هزینه های اضافی تعمیرات خلاص شوید.

برجسته کاری و ایجاد بافت روی دیوار کار سختی نیست و با کمی تمرین می توانید از عهده این کار برآیید. در ادامه 7 تکنیک ساده و محبوب برجسته کاری و ایجاد تکسچر روی دیوار را بررسی می کنیم.

 

7 تکنیک ساده برجسته کاری دیوار

 

بافت شانه ای (Comb)

تکنیک تکسچر شانه ای یکی از ساده ترین روش های طرح زدن روی دیوار است. در این روش خطوطی با عرض و اشکال مختلف روی سطح ایجاد می کنیم. برای اجرای بافت شانه ای به بتونه یا خمیر تکسچر و لیسه شانه ای نیاز دارید. اندازه و فاصله دندانه های لیسه شانه ای بستگی به سلیقه شما دارد. جهت اجرا، بتونه یا خمیر تکسچر را با ابزاری مثل کاردک، لیسه و یا غلطک نقاشی روی سطح اعمال کنید. سپس با کشیدن لیسه شانه ای روی بتونه یا خمیر تکسچر، در حالیکه هنوز خشک نشده، طرح و الگوی خود را پیاد کنید.

در این روش می توانید الگوهای متفاوتی ایجاد کنید. برای مثال، می توانید خطوط طرح را به صورت دایره ای و یا خطوطی با عرض و اشکال متفاوت ایجاد کنید. بهتر است اگر از نتیجه کار مطمئن نیستید، ابتدا آن را روی سطحی دیگر، مثلا یک تکه مقوا یا کارتن امتحان کنید و بعد روی سطح اصلی پیاده کنید. همجنین برای ایجاد خطوط می توانید از قلم موهای سخت یا حتی جارو دستی کمک بگیرید. خلاقیت داشته باشید و از امتحان کردن نترسید!

24 ساعت صبر کنید تا بافت دیوار خشک شود و بعد مراحل مربوط به رنگ آمیزی را شروع کنید.

 

بافت ذرتی یا پاپ کورن (Popcorn)

تکسچر ذرتی یا پاپ کورن که بعضا با عنوان کنیتکس نیز شناخته می شود، در دهه های 50 و 60 استفاده زیادی داشت و هنوز هم مورد استفاده است. دیوارهای نمای بیرونی و نیز سقف اتاق های نورگیر بیشترین بهره را از این نوع بافت می برند که البته دلیل خاصی دارد. بافت پاپ کورن راه خوبی برای پنهان کردن عیوب و نواقص سطح محسوب می شود. همچنین تا حد زیادی سر و صدای بین طبقات را جذب می کند. به همین دلایل، سقف خانه ها و دیوارهای نمای بیرونی را با تکسچر ذرتی پوشش می دهند که البته روی هر دیواری قابل اجرا است.

اجرای آسان و هزینه کم این تکسچر باعث محبوبیت بیشتر آن شده است. تنها وسایل لازم برای برجسته کاری دیوار به سبک بافت ذرتی، خمیر تکسچر دانه سنگ، کمپرسور هوا و گان کنیتکس پاش هستند. ابزار مربوط به این روش را می توانید اجاره کنید.

اگر مساحت سطح موردنظر شما زیاد است، می توانید به جای خمیر تکسچر از خود کنیتکس یا ترکیب ملات گچ و پلی استرن استفاده کنید.

جهت اجرا، خمیر تکسچر را با توجه به اطلاعات درج شده روی بسته بندی محصول با آب رقیق کنید. سطح موردنظر را پوشش دهید . بعد از خشک شدن رنگ دلخواه خود را روی آن اجرا کنید. فقط دقت داشته باشید که چون این تکنیک را باید با اسپری اجرا کنید، قبل از اجرا قسمت هایی که نباید پوشش داده شوند ماسکه کنید.

 

بافت پوست پرتقالی (Orange Peel)

در این روش برجسته کاری دیوار ، همان طور که از نام آن پیداست، بافت و تکسچری شبیه به پوست پرتقال ایجاد می کنیم. قبل از اجرا، باید سطح موردنظر را آماده کنید تا صاف و بدون چربی و آلودگی باشد تا تکسچر خوب روی سطح بچسبد. در این روش نیز از بتونه یا خمیر تکسچر، کمپرسور هوا و رنگپاش با دریچه قابل تنطیم خروجی هوا استفاده می کنیم. بتونه یا خمیر تکسچر را با آب به حدی رقیق کنید که غلظت رنگ را پیدا کند. سپس آن را داخل رنگپاش بریزید و اسپری کنید. بهتر است اول روی قسمت کوچکی از سطح امتحان کنید. با توجه به بافت و طرحی که در نظر دارید، دریچه خروجی را تنظیم کنید.

در این روش باید به میزان اندک و به صورت لایه ای نازک سطح را پوشش دهید و حتی اجازه دهید قسمت هایی از پوشش زیرین قابل مشاهده باشد. در ضمن نیازی نیست تمام سطح را به طور یکسان پوشش دهید. می توانید برخی قسمت ها را بیشتر و برخی قسمت ها را کمتر پوشش دهید.

هر وقت به الگوی دلخواه خود دست یافتید کار را متوقف کنید. بعد از خشک شدن می توانید رنگ دلخواه خود را روی سطح اجرا کنید.

 

بافت کوبه ای یا ناک داون (Knockdown)

تکنیک ناک داون بافتی منحصربه فرد و تا حدی شبیه با استاکو ایجاد می کند. این روش تنها با افزودن یک مرحله به روش پوست پرتقالی انجام می شود. به این صورت که بعد از اجرای بافت پوست پرتقالی، برجستگی هایی که روی سطح به وجود آمده را با یک لیسه پهن مثل لیسه کناف صاف کرده و به اصطلاح می کوبیم.

جهت اجرای این تکنیک، بعد از اسپری کردن بتونه یا خمیر تکسچر و قبل از اینکه بافت شما خشک و سخت شود، با یک لیسه پهن روی سطح بکشید تا برجستگی ها کوبیده و تخت شوند. اگر قصد دارید مساحت زیادی را پوشش دهید، بهتر است قسمت به قسمت این کار را انجام دهید. یک قسمت را اسپری کنید و با لیسه بکوبید و بعد قسمت بعدی را شروع کنید. این کار کمک می کند تا قبل از خشک شدن تکسچر زمان کافی برای اجرای بافت ناک داون را داشته باشید.

بهتر است بعد از اسپری کردن خمیر یا بتونه، حداقل 10 الی 15 دقیقه صبر کنید. اگر خیلی زود برای کشیدن لیسه و صاف کردن برجستگی ها اقدام کنید ممکن است رد لبه های لیسه روی سطح بماند. اگر چنین اتفاقی افتاد، 5 یا 10 دقیقه دیگر صبر کنید و بعد کار را از سر بگیرید.

بعد از اینکه کل سطح با لیسه پهن کوبیده شد، صبر کنید تا کاملا خشک شود. بعد از آن می توانید رنگ دلخواه خود را روی سطح اعمال کنید.

 

بافت گردباد شن (Sand Swirl)

بافت گردباد شن یکی از زیباترین و در عین حال ساده ترین روش های برجسته کاری دیوار است. برای اجرای این تکنیک باید از ترکیب بتونه یا خمیر تکسچر با ذرات ریز شن و قلم موی پهن یا مقلاویز استفاده کنید.

برای اینکه کنترل بهتری روی قلم مو داشته باشید، به جای دسته قلم مو، آن را از پایه الیاف قلم مو در دست نگه دارید. خمیر یا بتونه را به میزان لازم با شن ترکیب و تا حدی که غلظت رنگ پیدا کند رقیق کنید. قلم مو را داخل خمیر بزنید و اضافات آن را با کشیدن قلم مو به لبه سطل بگیرید تا شره نکند. حالا باید با قلم مو دایره هایی که پایین آن ها باز است روی دیوار بکشید. قبل از اجرا روی سطح اصلی بهتر است کمی تمرین کنید.

از بالاترین نقطه سطح شروع کنید و حلقه ای بزرگ رسم کنید که قسمت پایین آن باز است. قرار است هر ردیف از این الگوی حلقه وار قسمت پایین ردیف قبلی را که باز گذاشته بودیم پوشش دهد. ردیف به ردیف این الگو را روی سطح اعمال کنید. هر بار که حلقه ای می کشید، قلم مو را دوباره به ترکیب خمیر و شن آغشته کنید. تمام سطح را به همین روش پوشش دهید. بعد از خشک شدن کامل سطح می توانید روی آن را رنگ بزنید.

می توانید الگوهای متفاوتی با این روش ایجاد کنید. با تکان دادن قلم مو در جهات مختلف و یا باز گذاشتن حلقه ها در قسمت های مختلف و وصل کردن آن ها به حلقه های ردیف های بعدی الگوهای نامنظم، خلاقانه تر و زیباتر خلق کنید.

 

بافت رد قلم مو یا اسلپ براش (Slap Brush)

در تکنیک اسلپ براش که می توان آن را سیلی یا رد قلم مو ترجمه کرد، الگویی نامنظم از خطوط نازک با قلم مو روی سطح ایجاد می کنیم. این روش برای افرادی مناسب است که به کار کردن با رنگ پاش علاقه ندارند. در این روش می توانید علاوه بر قلم مو، از غلطک و یا فرچه نیز استفاده کنید.

بتونه یا خمیر تکسچر را با آب رقیق کنید و با غلطک به طور یکسان روی سطح اجرا کنید. حالا قلم مو را به خمیر رقیق شده آغشته کنید و به صورت ضربات آرام و یا حرکات خیلی کوتاه روی سطح بمالید. هدف ایجاد لایه ای نازک و ظریف و بدون هیچ نظم و الگوی خاصی است. بنابراین با لذت تمام هر طور که دوست دارید سطح را پوشش دهید.

اگر سطح شما عریض است، قسمت به قسمت آن را پوشش دهید تا زمان لازم برای خشک شدن خمیر و بافت دیوار را از دست ندهید. بعد از اینکه کل سطح را پوشش دادید صبر کنید تا خشک شود. بعد می توانید آن را با رنگ دلخواه خود نقاشی کنید.

 

بافت کوبیدن رد قلم مو (Slap Brush Knockdown)

تکسچر اسلپ براش ناک داون ترکیب دو تکنیک رد قلم مو و ناک داون است. همان طور که حدس زده اید، بعد از اجرای بافت اسلپ براش باید با لیسه پهن یا لیسه کناف روی سطح کار بکشید تا برجستگی ها کوبیده و تخت شوند.

باز هم یادآوری می کنیم که 10 الی 15 دقیقه بعد از اجرای بافت اسلپ براش، با لیسه سطح کار را بکوبید. اگر خیلی زود اقدام به کشیدن لیسه کنید ممکن است رد لبه های لیسه روی سطح بماند. این تکنیک را نیز قسمت به قسمت اجرا کنید تا قبل از خشک شدن خمیر روی سطح، زمان لازم برای ایجاد بافت را داشته باشید. بعد از خشک شدن می توانید سطح را رنگ بزنید.

 

در این مطلب با 7 تکنیک ساده برجسته کاری دیوار آشنا شدیم. اجرای این تکنیک ها سخت نیست و می توانید با کمی تمرین خودتان آن ها پیاده کنید. خلاقیت داشته باشید و با اجرای این تکنیک ها ظاهر خانه و محل کار خود را ارتقا ببخشید.

 

 

منبع: سایت بابویلا

جدول مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همیشه اولین نفر باشید! برای اطلاع از آخرین تخفیف‌ها و جدیدترین کالاها در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
Instagram WhatsApp WhatsApp
فروشگاه
0 علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من