فروشگاه اینترنتی زبرنگ

20 ترفند نقاشی از زبان حرفه‌ای ها

20 ترفند نقاشی از زبان حرفه‌ای ها

وقتی از نقاشی ساختمان و رنگ آمیزی خانه صحبت می کنیم، هر استادکار نقاشی روش‎ها و ترفندهای خاصی برای کار خود دارد. در این مطلب 20 ترفند نقاشی از زبان حرفه‌ای ها را بیان می کنیم.

 

1- عیوب سطح را با سنباده برطرف کنید

قبل از نقاشی سطح کار موردنظر را خوب صاف و یکدست کنید. این مرحله در نتیجه نهایی کار شما تاثیر فراوان دارد. نقاشان حرفه‌ای بیشتر از اینکه برای رنگ کاری وقت بگذارند برای سنباده زنی و صاف کردن سطح کار زمان اختصاص می‌دهند. سنباده علاوه بر اینکه ناهمواری ها را از بین می‌برد، آلودگی‌های روی سطح را نیز پاک می‌کند و به چسبندگی بهتر رنگ کمک می‌کند. برای سنباده زنی سطوح مختلف، بنابر میزان سختی سطح، باید از سنباده‌های با گریت مختلف استفاده کنید. اما به طور کلی این نکته را در نظر داشته باشید که در انتها این سنباده نرم است که سطح کار را یکنواخت و هموار می‌کند.

 

2- ابزار و رنگ باکیفیت تهیه کنید

دقت کنید که رنگ و ابزار ارزان تر می‌تواند نتیجه کار شما را خراب کند. غلتک و قلم موی ارزان قیمت یکبار مصرف هستند و کیفیت رنگ اجراشده را خراب می‌کنند، پس هیچ صرفه اقتصادی در خریدن آن ها وجود ندارد. رنگ باکیفیت گران تر است اما قدرت پوشش دهی بالاتر و عمر بیشتری دارد. به علاوه اجرای آن ساده تر است و در وقت شما نیز صرفه جویی می‌شود.

 

ماسکه-کردن-وسایل-و-کف-قبل-از-نقاشی-خانه

3- کف اتاق و روی لوازم را بپوشانید

پاک کردن رنگ های ریخته شده روی نقاطی که نباید یا نمی‌خواهید رنگی شوند کاری سخت و وقت‌گیر است. به علاوه می‌تواند به ظاهر و یا حتی عملکرد بعضی لوازم آسیب وارد شود. پس برای جلوگیری از این مسئله روی اسباب و لوازم را بپوشانید تا علاوه بر ریختن رنگ از گرد و غبار حاصل از سنباده‌زنی نیز حفظ شوند. اگر می‌توانید، لوازم را جابه جا کنید و آن ها را بیرون ببرید. اگر نه، اسباب و لوازم را وسط اتاق جمع کنید و روی آن ها را بپوشانید. قسمت‌های کوچک‌تر مثل دستگیره درها را با نوار چسب کاغذی و کاغذ یا مشما ماسکه کنید. برای سطوح عریض از کاور آسان پوش نیز می توانید استفاده کنید.

 

4- بتونه کاری و سپس آستری را جدی بگیرید

حرفه‌ای ها قبل از نقاشی ترک، درزها و زدگی‌های دیوار را با استفاده از بتونه ترمیم می‌کنند. اگر روی نقاط ترمیم شده را مستقیما رنگ بزنید رطوبت رنگ توسط دیوار جذب می‌شود و رنگ آن قسمت کدر و مات می‌شود. این نقاط به وضوح و متفاوت از بقیه سطح به چشم می‌آیند و زحمات شما به باد می‌رود.

حرفه‌ای ها این نقاط ترمیم شده را اول با آستری پوشش می‌دهند و بعد رنگ اصلی را اعمال می‌کنند. آستری مانع جذب رنگ توسط دیوار شده و به چسبندگی و درخشش رنگ قدرت بیشتری می‌دهد. نکته دیگر اینکه برای نقاشی کردن دیوار به رنگ هایی غیر از سفید، حرفه‌ای ها از آستری‌های خاکستری یا شبیه به رنگ نهایی استفاده می‌کنند.

به عنوان نمونه، برای اینکه رنگ‌هایی مثل قرمز و نارنجی پوشش مناسب را ایجاد کنند باید سه یا حتی چهار لایه رنگ روی سطح اعمال کرد. استفاده از آستری رنگی باعث پوشش بهتر قسمت‌های ترمیم شده می‌شود و شاید لایه‌های کمتری برای پوشش دادن دیوار لازم باشد.

 

5- نوار چسب ماسکه را با کاردک فشار دهید

هیچ چیز بدتر از این نیست که بعد از اتمام نقاشی و هنگامی که چسب ماسکه را از مثلا لبه قرنیزها جدا می‌کنید، ببینید که رنگ به زیر آن نفوذ کرده است. برای اینکه از شر تراشیدن و تمیز کردن این قسمت‌ها خلاص شوید باید هنگام ماسکه کردن چسب نواری یا همان مسکینگ تیپ را محکم روی سطح بچسبانید. با کاردک روی نوار چسب را فشار دهید تا خوب روی قسمت موردنظر بچسبد. این توصیه یک نقاش حرفه ای با شانزده سال تجربه است.

 

بهتر است از چسب های نواری مخصوص نقاشی استفاده کنید. چسب های معمولی در تماس با رنگ چروک خورده و جمع می‌شوند و رنگ به زیر آن‌ها نفوذ می‌کند. به علاوه ممکن است هنگام کندن آن ها روی سطح ردی چسبناک باقی بگذارند که پاک کردن آن سخت باشد. چسب نواری مخصوص رنگ می‌تواند حتی تا دو هفته روی سطح باقی بماند و چروک نمی‌خورد. بعد از جدا شدن نیز هیچ رد و اثری باقی نمی‌گذارد.

 

6- برای جلوگیری از ماندن رد قلم مو، رنگ را رقیق کنید

برای اینکه رد قلم مو روی سطح رنگ خورده نماند باید رنگ را رقیق کرد. رقیق‌کننده‌ها فرایند خشک شدن رنگ را کند کرده و به همین دلیل اثر قلم مو را پنهان می‌کنند. به علاوه باعث افزایش حجم رنگ شده و صرفه اقتصادی به همراه دارند. حرفه‌ای ها از این رقیق‌کننده‌ها برای رنگ کردن دیوارهای پیش ساخته، کابینت‌ها، در و پنجره‌ها و لوازم چوبی استفاده می‌کنند. بهترین گزینه برای این کار حلال 402 است.

ششمین مورد از 20 ترفند نقاشی از زبان حرفه‌ای ها موردی است که نیاز به توجه بیشتری دارد. بیشتر افراد از رقیق کردن رنگ چشم پوشی می‌کنند و رنگ را به همان صورتی که از کارخانه خریداری کرده‌اند مورد استفاده قرار می‌دهند. تولیدکنندگان رنگ در اروپا و امریکای شمالی، رنگ های آماده به کار را در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهند که در واقع از پیش با رقیق‌کننده ها ترکیب شده اند.

 

7- لبه دیوارهایی که بافت برجسته دارند با پیچ گوشتی بخراشید

رنگ کردن تقاطع دو دیوار، به خصوص زمانیکه یکی از دیوارها دارای بافت برجسته است کاری بسیار سخت است. هر چقدر هم که دقت و ظرافت به خرج دهید باز هم امکان ندارد که دانه‌های برجسته دیوار بافت دار رنگی نشوند. حرفه‌ای ها برای این مشکل راه حل ساده‌ای دارند. آن ها نقطه تقاطع دو دیوار را با استفاده از پیچ گوشتی و کشیدن آن در امتداد طول تقاطع خراش می‌دهند. این خراش شیاری ایجاد می‌کند که نوک قلم مو وارد آن می‌شود و در نتیجه به دیوار کناری مالیده نمی‌شود. خیالتان راحت! این شیار کوچک تر از آن است که جلب توجه کند یا حتی قابل مشاهده باشد.

 

پارچه-کرباس-برای-پوشاندن-لوازم-بهترین-گزینه-است

8- پارچه کرباس برای پوشاندن لوازم بهترین گزینه است

قبلا اشاره کردیم که هنگام رنگ کاری و نقاشی منزل برای جلوگیری از ریختن رنگ باید کف و سطوحی را که نمی‌خواهید رنگی شوند بپوشانید. پارچه ملحفه نازک است و رنگ از آن عبور می‌کند. مشمای پلاستیکی نیز رنگ را مرطوب نگه می‌دارد و ممکن است به کف کفش شما بچسبد و به نقاط دیگر سرایت کند.

استادکاران نقاش برای این کار از پارچه کرباس استفاده می‌کنند. کرباس سر نمی‌خورد، رنگ را به خوبی جذب می‌کند، سبک و جابه جا کردن آن راحت است.

 

9- اول یک دیوار را تمام کنید بعد سراغ دیوار بعدی بروید

شاید فکر کنید که بهتر است اول همه لبه‌ها و کنج‌های یک اتاق را رنگ بزنید و بعد برای پوشش دادن سطح دیوارها اقدام کنید، اما این کار را نکنید. حرفه‌ای‌ها برای اینکه سطحی صاف و یکنواخت، بدون اینکه اثر قلم مو و غلطک روی سطح داشته باشند، اول حاشیه‌ها را با قلم مو پوشش می‌دهند و بعد بلافاصله قبل از اینکه رنگ خشک شود سطح دیوار را با غلطک پوشش می‌دهند. این روش باعث می‌شود رنگی که با قلم مو اعمال شده با رنگ غلطک خوب ادغام شود و هیچ رد و اثری روی کار برجای نماند.

سطل رنگ، سینی غلطک یا هر ظرف دیگری که رنگ را داخل آن ریخته‌اید با استفاده از یک حوله نم‌دار بپوشانید. این کار باعث می‌شود هنگامی که از قلم مو یا غلطک استفاده نمی‌کنید رنگ و ابزار خشک نشوند و از خرابی آن ها جلوگیری می‌کند. به علاوه، نیاز به شستشوی مداوم ابزار نیز نخواهید داشت.

 

10- نیازی نیست شیشه پنجره را ماسکه کنید

پوشاندن و ماسکه کردن شیشه پنجره ها کاری وقت‌گیر است و در هر صورت ممکن است رنگ روی شیشه‌ها بریزد. خودتان را اذیت نکنید. اجازه دهید رنگ روی شیشه ها بریزد. بعد از خشک شدن رنگ با استفاده از تیغ های شیشه پاک کن لکه‌های رنگ را به راحتی بتراشید.

 

11- سطل بزرگ برای ادغام رنگ داشته باشید

حتی رنگ‌های همسان ممکن است در یک قوطی رنگ متفاوت از قوطی دیگر باشند. به علاوه ممکن است برای طراحی دکوراسیون منزل خود رنگ خاصی مدنظر داشته باشید که از ترکیب رنگ های دیگر حاصل می‌شود. برای اینکه با اختلاف رنگ روی دیوارهای مختلف خانه مواجه نشوید، یک سطل بزرگ تهیه کنید، قوطی رنگ‌ها را داخل آن خالی و ادغام کنید تا یک رنگ ثابت داشته باشید.

برخی حرفه‌ای ها مستقیما از همین سطل بزرگ برای آغشته کردن قلم مو و غلطک به رنگ استفاده می‌کنند و ریختن رنگ داخل سینی غلطک را حذف می‌کنند. به هر حال دقت داشته باشید که جابه جا کردن این سطل سنگین شاید دشوار باشد.

 

ترفندهای-نقاشی-از-زبان-حرفه-ای-ها

12- ابزار رنگ را قبل از شروع کار بشویید

غلطک و قلم مویی که تازه خریده‌اید، چه باکیفیت و چه ارزان قیمت و معمولی، قبل از شروع کار آب بندی کنید. مو های قلم مو یا الیاف رول غلطک در اولین استفاده به اجبار کرک می‌دهند و جدا می‌شوند. این ابزار را اول با آب گرم و در صورت نیاز با کف صابون بشویید و آب بکشید. بعد با کف دست روی آن بکشید و چند تکان محکم بدهید. با این کار الیاف و موهای سست تر جدا می‌شوند و هنگام اجرای رنگ به سطح دیوار نمی‌چسبند.

نیازی به خشک کردن الیاف غلطک نیست و می‌توانید بلافاصله از آن استفاده کنید. در مورد قلم مو، الیاف آن را با کشیدن روی کاغذ باطله خشک کنید، موهای کج شده و بیرون زده را با قیچی کوتاه کنید و بعد استفاده کنید.

 

13- کلید و پریزهای برق را باز کنید

کار ساده‌ای است! به جای ماسکه کردن کلیدها و پریزها یا تراشیدن رنگ از روی آن ها، با یک پیچ گوشتی آن ها را باز کنید.

 

14- وضعیت درست برای اعمال رنگ را برای خودتان فراهم کنید

وضعیت درست برای نقاشی یعنی اینکه از نظر جسمانی فشار یا زحمت بیخودی به خود ندهید. می‌خواهید نقطه‌ای را رنگ کنید که دست شما به آن نمی‌رسد؟ به جای اینکه روی نوک انگشتان پا بایستید یک چهارپایه یا نردبان فراهم کنید. روی نردبان رفتن بهتر از این است که شب و هنگام استراحت متوجه شوید عضلات پای شما گرفته است. برای رنگ کردن سقف مجبور هستید مدام نردبان را جابه جا کنید؟ یک دسته غلطک بلند تهیه کنید تا راحت و سریع رنگ کردن سقف را تمام کنید.

 

15- کیفیت رنگ را زیر نور چک کنید

پانزدهمین مورد از 20 ترفند نقاشی از زبان حرفه‌ای ها این است که هنگام رنگ آمیزی فضاهای بزرگ گاهی ممکن است نقطه‌ای کوچک را از قلم انداخته باشید، یا رنگ یک قسمت با رنگ اطراف آن اختلاف داشته باشد. یک لامپ روشنایی یا چراغ قوه بردارید و همه نقاط را چک کنید. معمولا حاشیه چهارچوب‌ها و کنج در و پنجره ها که برای رنگ کردن از قلم مو به جای غلطک استفاده می‌شود، نقاطی هستند که بدون رنگ می‌مانند. همچنین نقاط ترمیم شده ممکن است دچار اختلاف رنگ شوند. به هر حال حل کردن این موارد زمانی که هنوز مشغول کار هستید و ابزار و رنگ‌ها را جمع نکرده‌اید بسیار راحت‌تر است.

 

16- دیوارها را با شوینده بشویید

رنگ بر روی آلودگی‌ها و چربی‌ها نمی‌چسبد. دیوارهای آشپزخانه، دیوارهای کنار در ورودی، اتاق بچه‌ها و اطراف کلیدهای برق نقاطی هستند که با چربی و یا دست های آلوده تماس بیشتری دارند. این نقاط را قبل از رنگ کردن با کمک مواد شوینده معمولی که در هر خانه‌ای یافت می‌شوند خوب تمیز و خشک کنید.

 

قلم-مو-نقاشی-آغشته-به-رنگ

17- قلم مو را درست به رنگ آغشته کنید

حرفه‌ای ها یک سوم الیاف قلم مو را در رنگ فرو می‌برند، گوشه‌های قلم مو را یک یا دوبار به کنار سطل رنگ می‌زنند تا حدی که رنگ اضافه شره نکند، و رنگ را روی سطح دیوار مالیده و آن را پخش می‌کنند. غیرحرفه‌ای‌ها الیاف قلم مو را کامل در رنگ فرو می‌کنند و قلم مو را آنقدر به دیواره و لبه سطل رنگ می‌کشند تا دیگر رنگ به اندازه کافی روی الیاف قلم مو باقی نمی‌ماند. این روش آغشته کردن قلم مو به رنگ هیچ فایده ای ندارد!

 

18- برای جلوگیری از جاری شدن رنگ چه باید کرد

جاری شدن رنگ روی دیوار هنگام نقاشی با قلم مو به خصوص در حاشیه دیوارها و کنار قرنیزها بسیار متداول است. برای حل این مسئله، یک فاصله حدودا 2 سانتی‌متری را از لبه‌ها و حاشیه‌ها در نظر بگیرید. قلم موی آغشته به رنگ را با رعایت این فاصله روی سطح بکشید. بعد رنگ روی دیوار را آرام و آهسته پخش کنید و با حرکت قلم مو در امتداد حاشیه ها و کنج ها، فاصله خالی را پوشش دهید. این روش از جاری شدن رنگ و یا انباشته شدن رنگ روی لبه ها جلوگیری می‌کند. به طور کلی، فشار بر روی قلم‌مو باید تا حدی باشد که الیاف آن کمی خم شوند.

 

19- نیازی نیست هر روز ابزار رنگ را بشویید

همان طور قبلا ذکر شد، خشک شدن رنگ روی قلم مو و غلطک باعث از بین رفتن آن‌ها می‌شود. اما اگر کار امروزتان تمام شده است و چند ساعتی از ابزار رنگ استفاده نمی‌کنید لازم نیست آن ها را بشویید. غلطک و قلم مو را به رنگ آعشته کنید تا مرطوب باشد. سپس هر کدام را داخل مشمای پلاستیکی بپیچید و محکم ببندید تا هوا به آن نرسد. با این روش لازم نیست هر روز ابزار کار را بشویید. در مورد سینی غلطک نیز می‌توانید روی سینی را با مشما بپوشانید و بعد رنگ را داخل سینی بریزید. بعد از کار روزانه مشمای رنگی شده را دور بیاندازید و با یک مشمای نو سینی را بپوشانید. این طوری نیاز به شستن مرتب سینی غلطک نیز ندارید.

 

20- برای رنگ کردن سطوح رنگی، از نوع رنگ مطمئن شوید

گاهی اوقات لازم است سطوحی را رنگ بزنیم که از پیش دارای رنگ هستند و نمی‌خواهیم رنگ قبلی را به کلی پاک کنیم. برای رنگ زدن این نوع سطوح باید مطمئن شوید که رنگ قبلی، رنگ پایه روغن است یا رنگ پایه آب. برای تشخیص این موضوع یک آزمایش ساده وجود دارد. یک تکه پنبه را به الکل صنعتی آغشته کنید و روی سطح موردنظر بکشید. اگر پنبه رنگی شد یعنی رنگ آن سطح پایه آب (لاتکس) است و اگر رنگی نشد یعنی رنگ پایه روغن است.

 

20 ترفند نقاشی از زبان حرفه‌ای ها

در این مطلب 20 ترفند نقاشی از زبان حرفه‌ای ها را بیان کردیم. شاید این موارد کوچک و ساده به نظر برسند اما برای سهولت کار و گرفتن نتیجه بهتر بسیار کاربردی هستند.

 

 

منبع: پاپیولرمکانیکز

جدول مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همیشه اولین نفر باشید! برای اطلاع از آخرین تخفیف‌ها و جدیدترین کالاها در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
Instagram WhatsApp WhatsApp
فروشگاه
0 علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من