فروشگاه اینترنتی زبرنگ

13 اشتباه بزرگ در نقاشی کابینت آشپزخانه

13 اشتباه بزرگ در نقاشی کابینت آشپزخانه

وقتی به عکس های کابینت های رنگ شده در اینترنت نگاه می‌کنید به نظر کاری راحت و سریع می‌آید. اینکه چندلایه رنگ دلخواه خود را روی کابینت‌ها اعمال می‌کنید و همه چیز مثل روز اول نو می‌شود! خب، در واقع، رنگ کردن کابینت‌های آشپزخانه جزو پروژه‌هایی است که اگر دقت نکنید با مسائل کوچک و بزرگ زیادی روبه‌رو می‌شوید. در این مطلب 13 اشتباه بزرگ در نقاشی کابینت آشپزخانه را بررسی می‌کنیم. با اجتناب از این اشتباهات می‌توانید در حداقل زمان ممکن کابینت‌ های آشپزخانه را رنگ کنید و قطعا، ظاهر آشپزخانه و منزل خود را دلنشین تر از قبل کنید. اما این 13 اشتباه بزرگ چه هستند؟

 

در-آوردن-کابینت-های-آشپزخانه-و-ماسکه-کردن-قبا-از-اجرای-رنگ

 

13 اشتباه بزرگ در نقاشی کابینت آشپزخانه که باید از آن‌ها پرهیز کنید:

1- توقعات دور از واقعیت دارید

رنگ کابینت در ظاهر آشپزخانه و حتی کل خانه بسیار تاثیر دارد. اما انتظار نداشته باشید کاملا بی نقص باشد. اگر گوشه‌ای از یک کابینت زدگی یا ترک داشته باشد، به گونه‌ای که کاملا مشهود باشد، رنگ کردن خالی نمی‌تواند آن را بپوشاند و بر عکس جلوه آن را بیشتر می‌کند. حتی اگر حین رنگ زدن فکر کنید که عیب و کاستی‌های کابینت را پوشانده اید، بعد از خشک شدن رنگ دلسرد خواهید شد.

برای حل این مسئله باید کابینت‌های معیوب را بتونه کاری کنید. 

 

2- وقت کافی اختصاص نمی دهید

رنگ کردن کابینت های آشپزخانه کاری نیست که بتوانید بعد از ظهر یک روز تعطیل به انجام برسانید. اگر می‌خواهید نتیجه مطلوب بگیرید، با احتساب تمیزکاری و زیرسازی‌های لازم مثل بتونه کاری و آسترکشی و همچنین استراحت کافی، باید حداقل 4 الی 7 روز برای نقاشی کابینت‌ آشپزخانه وقت اختصاص دهید.

 

3- سطح چوب را قبل از نقاشی تمیز نمی کنید

مهم نیست ظاهر آشپزخانه چقدر تمیز باشد. در هر صورت باید کابینت های آشپزخانه را طوری تمیز کنید که هیچ گونه چربی و آلودگی روی سطح ام دی اف (MDF) کابینت باقی نماند. در صورتی که کوچک ترین آلودگی یا چربی روی سطح کابینت باقی مانده باشد باعث می‌شود رنگ روی سطح نچسبد و یا خیلی زود از سطح کابینت جدا شود.

 

4- درها و کشوها را خارج نمی کنید

مهمترین قدم در نقاشی کابینت آشپزخانه همین است: تمام درها را باز کنید، کشوها را در بیاورید و دستگیره‌ها و لولاها را از مقر آن‌ها خارج کنید. برخی افراد روی لولاها را همان جایی که هستند رنگ می‌زنند، به این خیال که در وقت صرفه جویی می‌کنند. اما این روش ماندگاری چندانی ندارد.

رنگ روی این نقاط که با سایش بالایی همراه هستند به مرور زمان و ظرف چند هفته ورقه ورقه می‌شود یا به کلی می‌ریزد. در ضمن با خشک شدن رنگ، این لولاها سفت شده و کارایی آن ها با اختلال مواجه می‌شود. تنها کاری که بعد از این اشتباه می‌توانید انجام دهید این است که رنگ‌های ورقه شده و دلمه شده را با سنباده بتراشید تا حداقل در کابینت راحت باز و بسته شود.

 

کابینت-ها-را-باز-و-لیبل-بزنید-1024x682

5- روی درها، کشوها و لولاها را لیبل نمی‌چسبانید تا بعدا راحت جای آن‌ها را پیدا کنید

از آنجایی که هر چیزی را که باز کرده اید بالاخره باید سرجای خودشان کار بگذارید، بهتر است روی هر قسمت را برچسب بزنید تا بعدا مشکل پیدا کردن جای هر کدام را نداشته باشید. کافی است یک لیبل کاغذی پشت هر قسمت بچسبانید و با عدد ترتیب هر قسمت را مشخص کنید. یا مثلا بنویسید «بالای سینک، چپ». واضح نویسی به این شکل کمک می‌کند تا بعدا دیگر مشکل حدس زدن جای قطعات را نیز نداشته باشید. قطعات کوچک تر مثل دستگیره‌ها و لولاها را داخل یک سطل یا ظرف بریزید تا گم نشوند.

 

6- خوب سنباده نمی زنید

حتی اگر کابینت های شما وضعیت ظاهری خوبی دارند، باید حتما آن ها را سنباده بزنید تا رنگ جدید به خوبی روی سطح بچسبد. از سنباده‌های گریت متوسط (گریت 150 تا 200) استفاده کنید و هیچ نقطه‌ای را از قلم نیندازید. هدف این است که کل سطح کابینت که از قبل رنگ دارد سنباده بخورد و قرار هم نیست این سنباده زنی انقدر شدید باشد تا رنگ قبلی از بین رفته و به سطح چوب برسیم. فقط شفافیت و براقی رنگ را به مات بدل کنید.

 

7- قبل از اجرای رنگ، گرد سنباده را پاک نمی کنید

قبل از اینکه حتی قلم مو را داخل قوطی رنگ فرو ببرید، حتما تمام گرد سنباده روی سطح را کامل پاک کنید. کوچک‌ترین آلودگی و گرد و غباری می‌تواند کار شما را خراب کند، به طوری که سطح کار دانه دانه می‌شود. برای برطرف کردن این اشتباه نیز چاره‌ای نخواهید داشت جز اینکه کل سطح را دوباره سنباده بزنید تا صاف و یکنواخت شود و بعد دوباره رنگ آمیزی کنید.

برای پاک کردن گرد سنباده می‌توانید از جارو برقی یا دمنده باد استفاده کنید. در نهایت با دستمال تنظیف نم‌دار کل سطح را پاک کنید.

 

زیر-درها-تکیه-گاه-بگذارید-1024x768

8- رنگ کردن کابینت ها را روی کف زمین انجام می دهید

هنگام رنگ کردن کابینت، وقتی روی کف زمین این کار را انجام دهید به احتمال زیاد بعضی کنج ها و لبه ها که با زمین در تماس هستند خوب رنگ نمی‌خورند. کافی است چند تکیه گاه کوچک فراهم کنید، آن‌ها را روی زمین گذاشته و کابینت‌ها را روی این تکیه‌گاه‌ها قرار دهید تا بتوانید تمام قسمت‌ها را به خوبی با قلم‌مو رنگ آمیزی کنید.

 

9- از آستری زدن چشم پوشی می کنید

شاید وسوسه شوید که از آستری زدن کابینت‌ها چشم پوشی کنید. در این صورت اتفاقی که پیش می‌آید این است: ابتدا ظاهر کابینت‌ها بسیار زیبا و دلچسب است. بعد از سه هفته یا سه ماه می‌بینید که گره‌های چوب (قسمت های گردمانند که در بافت چوب وجود دارند و از بخش‌های دیگر چوب تیره‌رنگ‌تر هستند) از خلال رنگ هویدا می‌شوند و ظاهر کابینت را کاملا دگرگون و زشت می‌کنند.

از آستری‌های مخصوص چوب استفاده کنید. بعد از سنباده زنی یک لایه آستری روی سطح کابینت اعمال کنید. با سنباده نرم سطح کار را صاف و یکنواخت کنید. گرد سنباده را پاک کنید و رنگ اصلی را اجرا کنید.

 

اول-داخل-کابینت-را-آستری-و-رنگ-بزنید-1024x768

10- سطح کابینت را به ترتیب اشتباه رنگ می زنید

برای رنگ کردن کابینت باید به این ترتیب عمل کنید: اول پشت در کابینت را رنگ بزنید و بعد جلوی در را پوشش دهید. چرا؟ برای اینکه اگر قبل از خشک شدن رنگ، درهای کابینت را برگردانید و رنگ لک شود یا رنگ آن برود، حداقل برای پشت درها که در معرض دید نیستند این اتفاق بیفتد.

 

11- رنگ اشتباه را انتخاب می کنید

البته انتخاب رنگ یک امر سلیقه ای است و هیچ رنگ درست یا غلطی وجود ندارد. اما در مورد کابینت آشپزخانه نیاز به دقت بیشتری دارید. در نظر داشته باشید که تغییر رنگ کابینت‌های آشپزخانه چیزی نیست که دوست داشته باشید مرتب انجام دهید.

بهتر است رنگ موردنظر خود را روی یک تکه مقوای بزرگ امتحان کنید. معمولا می‌توانید رنگ‌های آزمایشی را با هزینه کم از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید. این رنگ را روی مقوا پیاده کنید و این مقوا را کنار سینک ظرفشویی، بک اسپلش و کاشی های دیوار آشپزخانه و لوازم آشپزخانه قرار دهید و ببینید آیا واقعا رنگ دلخواه شماست یا نه.

 

12- نوع رنگ را اشتباه انتخاب می کنید

آشپزخانه در معرض چربی و آلودگی است، پس رنگ به کار رفته در محیط آن باید قابل شستشو باشد. از طرف دیگر عیوب و ناهمواری‌های کابینت آشپزخانه به خوبی می‌تواند قابل رویت باشد. رنگ روغنی قابلیت شستشو دارد اما نور را انعکاس می‌دهد و کوچک‌ترین عیوب و لکه‌ها را نمایان می‌کند. بهترین گزینه رنگ‌های اکریلیک هستند. رنگ‌های اکریلیک جزو رنگ‌های پایه‌آب و قابل شستشو هستند. با محیط زیست سازگار و در برابر قارچ و باکتری مقاوم هستند.

 

کابینت آشپزخانه را با اسپری نیز می‌توان رنگ کرد. فقط برای اسپری کردن رنگ بهتر است در فضای باز که تهویه مناسبی دارد این کار را انجام دهید. اسپری کردن رنگ در داخل خانه باعث پخش شدن ذرات رنگ در کل فضای خانه می‌شود و می‌تواند روی وسایل دیگر خانه اثر و لکه رنگ باقی بگذارد.

برای اینکه رد قلم مو روی کابینت باقی نماند می‌توانید بعد از اجرای رنگ با قلم مو و در حالی که رنگ هنوز خیس است، غلطک نقاشی را روی سطح بغلتانید. دقت داشته باشید که از غلطک فوم (غلطک ابری) استفاده کنید که هیچ الیافی ندارد و مناسب سطوح صاف و بدون بافت چوبی و فلزی است.

 

13- در برگرداندن کابینت ها سرجای خود عجله می کنید

چند روز انتظار کشیدن برای خشک شدن رنگ سخت است، آن هم در حالی که قطعات رنگ شده کف زمین هستند، خانه به هم ریخته است و می‌خواهید هرچه زودتر همه چیز را سر جای خود قرار دهید و مرتب کنید. اما اگر سهوا باعث شوید که رنگ کابینت که هنوز مرطوب است لک شود، آن وقت مجبور هستید تمام این مراحل را از اول طی کنید. پس کمی بیشتر شلوغی و به هم ریختگی آشپزخانه را تحمل کنید، در عوض دوباره سنباده زنی و تمیزکاری و آسترکشی و… را انجام ندهید.

 

در این مطلب 13 اشتباه بزرگ در نقاشی کابینت آشپزخانه را بررسی کردیم و سعی کردیم برای هر کدام یک چاره ساده بیاندیشیم. نقاشی کابینت آشپزخانه نیاز به صبر و دقت دارد، با این حال تاثیر آن در ظاهر خانه به قدری زیاد است که ارزش صرف وقت و کمی زحمت را دارد. 

 

 

منبع: سایت گودهاوس کیپینگ

جدول مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همیشه اولین نفر باشید! برای اطلاع از آخرین تخفیف‌ها و جدیدترین کالاها در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
Instagram WhatsApp WhatsApp
فروشگاه
0 علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من