فروشگاه اینترنتی زبرنگ

کدام غلطک مناسب چه رنگی است

چه غلطکی مناسب چه رنگی است

شکی نیست که استفاده از غلطک (غلتک) در نقاشی کار را ساده تر می کند. در مقایسه با قلم مو، رنگ آمیزی با غلطک سرعت بیشتری دارد. همچنین کثیفی آن نسبت به رنگ با اسپری کم تر است. به دلیل سهولت، استفاده از غلطک نقاشی برای نقاشی ساختمان فراگیر شده است. وقتی بخواهید برای پروژه خود غلطک نقاشی تهیه کنید متوجه می شوید غلتک ها انواع و اقسام مختلفی دارند. حالا از کجا بفهمیم چه غلطکی مناسب چه رنگی است ؟

 

اندازه غلطک ها

عرض رول غلطک می تواند از 5 سانتی متر تا 25 سانتی متر متغیر باشد. مسلما برای رنگ کردن سطوح پهن تر استفاده از غلتک پهن‌تر راحت تر است و سرعت انجام کار را افزایش می دهد.

قطر رول غلطک نیز اندازه های مختلفی دارد. هر چه قطر رول غلطک بیشتر باشد رنگ بیشتری را پوشش می دهد و قدرت مانور غلتک نیز بیشتر می شود. غلتک های باریک برای نقاطی مثل پشت رادیاتور و شوفاژ کاربرد دارند که در دسترس نیستند.

 

نقاشی-دیوار-با-غلتک-نقاشی

غلتک ها از لحاظ اندازه پرزهای رول

اما مهم ترین تفاوت غلتک ها به جنس پرزهای رول غلتک مربوط می شود. الیاف این پرزها از جنس الیاف طبیعی و الیاف مصنوعی تهیه می شوند و ممکن است از ترکیب این دو در رول غلتک استفاده شود. بسته به اندازه این پرزها، غلتک ها به سه دسته تقسیم می شوند: پرز کوتاه، متوسط و بلند.

اندازه و تراکم پرزهای رول غلتک در کیفیت رنگ تاثیر فراوانی دارند. هر چه تراکم این پرزها بیشتر و اندازه آن ها بلندتر باشد رنگ بیشتری جذب می کنند و کیفیت نهایی رنگ اعمال شده ضخیم تر می شود.

 

غلتک پرز بلند

این نوع غلتک ها بیشتر مناسب رنگ اکریلیک و رنگ پلاستیک هستند و برای دیوارهایی که سطحی ناهموار و بافتی سنگین دارند مناسب هستند. غلتک های بلند رنگ زیادی را در خود جای می دهند و بلندی پرز آن ها باعث می شود رنگ به قسمت های عمیق تر سطوح ناهموار نفوذ کند. به طور کلی، هر چه سطح موردنظر ناهموارتر و سخت تر باشد، غلتک متراکم تر با پرزهای بلندتر مناسب تر است.

 

غلتک پرز کوتاه

غلتک هایی که پرزهای کوتاه و قطر کمتری دارند بیشتر برای رنگ روغنی استفاده می شوند. به طور کلی غلتک های کوتاه برای سطوح صاف و یکنواخت و دیوارهای پیش ساخته مناسب هستند. این نوع غلطک ها رنگ کمتری را در خود جای می دهند و اعمال رنگ را ساده تر می کنند.

 

غلتک پرز متوسط

غلتک های نوع متوسط برای رنگ کردن دیوارهایی که دارای بافتی اندک و سبک هستند و همچنین رنگ کردن سقف مناسب هستند. حتی اگر سقفی صاف و هموار برای رنگ زدن دارید استفاده از غلتک متوسط راه خوبی است چرا که رنگ نسبتا زیادی به خود جذب می کند و هر دفعه می توان فضای قابل ملاحظه ای را پوشش داد.

غلتک های ابری و اسفنجی نیز وجود دارند که اساسا برای کارهای دکوراتیو و تزئینی و پتینه کاری استفاده می شوند. در ضمن با کمک غلتک های طرح دار می توان به راحتی و البته با کمی دقت طرح های زیبایی ایجاد کرد. به همین خاطر، استفاده از غلتک های طرح دار در طراحی دکوراسیون داخلی رو به افزایش است.

 

نقاشی-ساختمان-با-غلتک-نقاشی-رنگ-قرمز-1024x563

غلتک های طبیعی و مصنوعی

همان طور که پیشتر ذکر کردیم، الیاف یا پرزهای غلطک هم به صورت طبیعی و هم مصنوعی تهیه می شوند. پرزهای مصنوعی همیشه ارزان تر هستند اما باکیفیت تر نیستند. پرزهای مصنوعی غلتک معمولا ریزش دارند و هنگام اجرای رنگ به سطح کار می چسبند و نتیجه کار را خراب می کنند. این نوع غلتک ها بیشتر مناسب رنگ های روغنی هستند. اما در نظر داشته باشید که دور انداختن این نوع غلتک ها بعد از استفاده راحت تر از تمیز کردن آن ها و استفاده مجدد است.

غلتک های طبیعی معمولا از جنس پوست گوسفند و پشم تهیه می شوند. اگرچه از نظر قیمت گران تر هستند، اما سطح نهایی تمیز و دلچسب می شود. علاوه بر این، در مقایسه با غلتک های مصنوعی، غلتک های طبیعی رنگ بیشتری در خود نگه می‌دارند و رنگ کمتری از آنها شره می کند یا به اطراف پخش می شود.

 

سینی غلتک

بعد از اینکه دانستیم چه غلطکی مناسب چه رنگی است نوبت به نحوه استفاده از غلتک نقاشی می رسد. برای اینکه غلتک نقاشی را به رنگ آغشته کنیم بهتر است از سینی غلتک استفاده کنیم. سینی غلتک علاوه بر راحتی و تسریع کار باعث می‌شود در مصرف رنگ صرفه جویی شود. سینی غلتک نیز اندازه های متفاوتی دارد. سینی غلتک باید حداقل به اندازه عرض رول غلتک باشد. سایز بزرگ آن برای تمامی غلتک ها قابل استفاده است.

سینی غلتک دارای قسمتی کاسه مانند و گود است که برای نگهداری رنگ تعبیه شده است. قسمت دیگر سینی غلتک شامل سطحی با فرورفتگی ها و برجستگی هایی شبکه مانند است که برای خارج کردن رنگ اضافه از غلتک استفاده می شود. روش آغشته کردن غلتک به رنگ به این صورت است که غلتک را در قسمت گود سینی که رنگ در آن ریخته شده چند بار می‌غلتانیم تا کل سطح رول غلتک آغشته به رنگ شود. سپس چندمرتبه غلتک را روی سطح مشبک حرکت می دهیم تا رنگ های اضافه از غلتک جدا شوند و به قسمت کاسه مانند سینی برگردند.

برای اینکه مجبور نباشید هر روز و پس از اتمام کار سینی غلتک را بشویید می توانید با استفاده از کیسه پلاستیک یا سلفون سینی را بپوشانید و بعد از اتمام کار آن را دور بیاندازید و روز بعد از سلفونی دیگر استفاده کنید.

 

تمیز-کردن-سینی-غلتک-کیسه-پلاستیک-1024x768

مزایا و معایب غلطک نقاشی

استفاده از غلتک آسان است و نیاز به مهارت خاصی ندارد. به همین جهت اکثر غیرحرفه ای ها استفاده زیادی از غلتک می‌کنند. به علاوه سرعت انجام پروژه را افزایش می دهد و سطح نهایی کار نیز یکنواخت و مطلوب می شود. با این حال معایبی نیز دارد.

برای سطوح ناهموار و یا کم عرض و باریک مثل چهارچوب های در و پنجره، کنج دیوارها، اسباب و وسایل، و نیز نقاطی که نیاز به ریزکاری و دقت دارند مثل گچ بری ها، غلتک کارایی ندارد. خیلی از حرفه ای ها نتیجه نهایی کار با غلتک را نمی پسندند و برای برخی رنگ های خاص قلم مو را برای اعمال لایه نهایی انتخاب می‌کنند چرا که شفافیت و زیبایی رنگ با قلم مو بیشتر می‌شود.

 

تمیز کردن غلتک

یک سطل آب گرم و کف صابون آماده کنید و غلطک را برای 10 دقیقه داخل آن بگذارید. این کار باعث می شود رنگ های داخل پرزها شل شوند و هنگام شستشوی غلتک زیر شیرآب به راحتی جدا شوند. باید تمام رنگ پرزها پاک شود وگرنه باعث سفت شدن غلتک و بلااستفاده شدن آن می شود. بعد از شستن غلتک زیر شیرآب، آن را در معرض هوا قرار دهید تا کامل خشک شود. سپس پرزهای آن را با کف دست پوش دهید تا پرزها به هم نچسبند. با خیال راحت غلتک را برای پروژه های بعدی آماده نگه دارید.

تمیز کردن غلتک های آغشته به رنگ پلاستیک آسان است و نیاز به ترفند خاصی ندارد. اما در مورد رنگ اکریلیک، به دلیل ترکیبات خاص این نوع رنگ ها ممکن است بعد از شستن غلتک باز هم باعث سفت شدن غلتک و بی استفاده شدن آن شود. برای جلوگیری از این موضوع کافی است بعد از شستن غلتک با آب با تکان دادن شدید غلتک و کشیدن آن روی سطوح خشک مثل روزنامه باطله، آب داخل پرزهای آن را کامل تخلیه کنید و بگذارید تا در معرض هوا خشک شود.

نکته: اگر در حین کار می خواهید برای مدت کوتاهی دست از کار بکشید، غلطک را داخل سینی رنگ بگذارید و روی آن را بپوشانید. هوا باعث خشک شدن رنگ می شود و خشک شدن رنگ روی غلتک باعث می شود غلطک کارایی خود را از دست بدهد و دیگر کارایی نداشته باشد.

 

 

جمع بندی

در این مطلب خواندیم که چه غلطکی مناسب چه رنگی است . انواع غلتک های نقاشی از نظر اندازه رول و جنس پرزها را مرور کردیم و با مزایا و معایب آن آشنا شدیم. با شناخت بهتر غلتک ها می توانیم هنگام خرید انتخاب درست تری داشته باشیم. نکته آخر اینکه هزینه کردن برای غلتک نقاشی باکیفیت ارزش آن را دارد چراکه می توانید بارها و بارها از آن استفاده کنید. غلتک های ارزان و بی کیفیت یکبارمصرف هستند. 

 

 

منبع: گلیدن

جدول مطالب

2 دیدگاه در “کدام غلطک مناسب چه رنگی است

 1. احسان گفت:

  عالی بود
  ممنون از راهنمایی شما

 2. مصطفی گفت:

  سلام
  ممنون از راهنمایییتون
  دست گلتون پر برکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همیشه اولین نفر باشید! برای اطلاع از آخرین تخفیف‌ها و جدیدترین کالاها در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
Instagram WhatsApp WhatsApp
فروشگاه
0 علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من