فروشگاه اینترنتی زبرنگ

پاک کردن رنگ از سطوح مختلف

پاک کردن رنگ از سطوح مختلف

هیچ چیز به اندازه رنگ کردن برای نو کردن خانه موثر نیست. رنگ کردن خانه یا محل کار، علاوه بر اینکه هزینه اضافی لازم ندارد، حق انتخاب شما برای ایجاد تنوع را نیز افزایش می‌دهد. اما همیشه ممکن است رنگ به نقاط دیگر سرایت کند و لک ایجاد کند. حتی حرفه‌ای‌ها هم که با دقت فراوان کار می‌کنند ممکن است با پاشیدن قطره های رنگ روی کانتر آشپزخانه، سنگ اپن، سنگ و سرامیک کف اتاق یا حتی فرش دچار زحمت بشوند. در این مطلب نکاتی درباره پاک کردن رنگ از سطوح مختلف را بیان می کنیم.

خوشبختانه بیشتر لکه رنگ ها با پاک کننده هایی که در هر خانه ای یافت می شوند، مثل برخی ابزار، تکه پارچه، الکل، محلول استون (پاک کننده لاک ناخن)، حتی آب خالی و البته کمی زحمت پاک می‌شوند. در نهایت، در سخت ترین شرایط می توان از رنگ‌ برهای شیمیایی نیز کمک گرفت.

 

پاگ-کردن-رنگ-از-شیشه

پاک کردن رنگ از روی شیشه

پاک کردن رنگ از روی شیشه  بدون خراشیدن و تراشیدن سطح کمی سخت است. به کمک مایع ظرفشویی و تیغ های شیشه پاک کن ایمن حتی رنگ های کهنه و کاملا خشک را می توان پاک کرد. مایع ظرفشویی را با آب گرم ادغام و هم بزنید تا کف کند. با اسفنج یا تکه پارچه سطح شیشه را کاملا با کف خیس کنید. تیغ شیشه پاک را با زاویه 45 درجه در دست بگیرید و با دقت و حوصله رنگ را از روی شیشه بتراشید. سطح شیشه را با کف مرطوب نگه دارید تا روی شیشه خش نیفتد.

پاک کردن رنگ از روی کریستال و شیشه لوازم روشنایی مثل لامپ و لوستر نیاز به دقت و ظرافت بیشتری دارد.

 

 

پاک کردن رنگ از روی کانتر آشپزخانه

پاک کردن رنگ از روی کانتر آشپزخانه بدون وارد کردن صدمه به ظاهر کانتر کار سختی است. باید با دقت و حوصله این کار را انجام دهید. روی لکه رنگ کمی روغن زیتون بریزید و با یک تکه پارچه خشک روی آن بمالید. حرکت دست به صورت چرخشی باشد. برای لکه‌های سرسخت‌تر، تکه پارچه را دور یک کاردک پلاستیکی بپیچید و لکه را به آرامی و بدون اعمال فشار زیاد بتراشید. و به عنوان چاره آخر، مقدار کمی حلال رنگ روی سطح موردنظر بریزید و با پارچه خشک پاک کنید.

تینر به عنوان یک حلال و رقیق کننده رنگ قوی، برای پاک کردن چنین لکه هایی مناسب نیست چرا که می‌تواند به ظاهر کانتر آشپزخانه صدمه بزند. بهتر است از الکل یا استون استفاده کنید.

 

پاک-کردن-لگه-رنگ-فرش-موکت

پاک کردن رنگ از فرش و موکت

لکه رنگ روی فرش و موکت تا وقتی خشک نشده راحت تر پاک می شود. با استفاده از دستمال کاغذی خشک، حوله‌های کاغذی، پارچه کهنه یا هر چیزی که خاصیت جذب رطوبت را دارد، لکه ها را خشک کنید. دقت کنید که این خشک کردن بدون مالیدن و حرکت رفت و برگشت دست باشد تا رنگ بدتر پخش نشود. مقدار کمی گلیسیرین روی پارچه یا حوله می تواند به شل و رقیق‌تر شدن رنگ کمک کند.

برای لکه‌های سر سخت روی فرش و موکت، سرکه سفید یا استون را امتحان کنید. برای لکه های کهنه و خشک شده شاید مجبور باشید از محصولاتی که در بازار موجود است، مثل اسپری همه کاره WD-40 استفاده کنید. سعی کنید محض اطمینان اول گوشه کوچکی که در معرض دید نیست امتحان کنید تا بعد از اعمال اسپری، نتیجه بدتر از آنچه فکر می کردید نشود.

 

 

پاک کردن رنگ از سطح کف

پاک کردن رنگ از روی کفپوش های وینیل یا همان  PVC یا کفپوش لینولیوم، بدون وارد کردن آسیب، روش های خاص خود را دارد. برای شروع، مخلوط مایع ظرفشویی در آب گرم را امتحان کنید. ابتدا با استفاده از کف این مخلوط رنگ ریخته شده را تا جای ممکن خشک کنید. لکه های باقیمانده را با کاردک پلاستیکی بتراشید.

شاید مجبور باشید از حلال هایی مثل الکل و تینر استفاده کنید. فقط مراقب باشید استفاده بیش از حد از حلال ها می تواند رنگ کفپوش را ببرد یا کدر کند. برای لکه های سرسخت تر می توانید از کف شوهای شیمیایی موجود در بازار و سیم ظرفشویی های نرم استفاده کنید. البته برای ساییدن آن ها نباید فشار زیاد وارد کنید.

 

پاک-کردن-لگه-رنگ-چوب

پاک کردن رنگ از روی چوب

متانول یا همان الکل چوب، به اضافه یک تکه پارچه تمیز و صبر و حوصله زیاد می توانند بدون وارد کردن هیچ آسیبی رنگ‌های لاتکس و پایه آب را به راحتی از روی چوب پاک کنند. برای پاک کردن رنگ های روغنی باید از حلال استفاده کنید. اما باید مراقب باشید چرا که استفاده زیاد از حلال می‌تواند به چوب آسیب بزند. بعد از پاک کردن رنگ از روی چوب با حلال، سطح کار را بلافاصله با آب بشویید و کامل خشک کنید تا رطوبت نیز باعث خراب شدن چوب نشود.

 

 

پاک کردن رنگ از روی سیمان و بتن

برای پاک کردن رنگ از روی سطوح سیمانی و بتونی باید از محصولاتی که در بازار موجود هستند استفاده کنید. ابتدا با استفاده از قلموهای سفت و کاردک رنگ را بتراشید و خرده های حاصله را جارو کنید. سپس از رنگ‌ برهای شیمیایی استفاده کنید. رنگ‌ بر باید 60 دقیقه تا 8 ساعت روی لکه ها بماند تا رنگ را بلند کند. اگر لازم بود باز هم این مرحله را تکرار کنید. در انتها با آب پرفشار یا واتر جت، تمام آثار رنگ‌ بر را از سطح موردنظر پاک کنید.  

 

 

پاک کردن رنگ از روی آجر

پاک کردن رنگ از روی آجر کمی چالش برانگیز است. بهترین راه استفاده از خمیر یا ژل های رنگ‌ بر و تکه های پارچه است. به این صورت که ژل رنگ‌بر را روی یک تکه پارچه نرم بمالید و روی آجر قرار دهید. طبق دستورالعمل رنگ‌بر، اجازه دهید تا هر زمانی که سازنده آن توصیه کرده روی آجر بماند. سپس با برداشتن پارچه از روی آجر رنگ نیز باید برداشته شود. باقیمانده رنگ را با قلم موی سفت پاک کنید.

 

 

پاک کردن رنگ از روی پلاستیک

پاک کردن رنگ از روی پلاستیک اصلا کار ساده ای نیست. بیشتر رنگ‌برهای شیمیایی که در بازار موجود هستند پلاستیک را آب می کنند. کاری که می توان کرد، با کمک روغن های گیاهی مثل روغن زیتون، رنگ را نرم کنیم و با استفاده از کاردک پلاستیکی به نرمی رنگ را بتراشیم.

برای لکه های سرسخت تر، متانول (الکل چوب) یا استون (پاک‌کننده لاک ناخن) را امتحان کنید. محض احتیاط روی گوشه‌ای از سطح موردنظر امتحان کنید تا مطمئن شوید حلال به پلاستیک آسیب نمی زند. تمام بقایای حلال را با مخلوط مایع ظرفشویی و آب گرم پاک کنید.

 

پاک-کردن-لگه-رنگ-لباس-1024x683

پاک کردن رنگ از روی لباس

پاک کردن رنگ از روی لباس های سفید کمی سخت تر از لباس های رنگی است. بهتر است قبل از خشک شدن رنگ برای پاک کردن آن اقدام کنید. با کاغذ یا تکه های پارچه تا جای ممکن رنگ را خشک کنید. با ضربات آرام و بدون کشیدن به طرفین این کار را انجام دهید تا رنگ پخش نشود. رنگ پلاستیک با یک پارچه نم دار هم پاک می‌شود. اما برای پاک کردن رنگ روغنی باید از حلال استفاده کنید. یک تکه پارچه را به الکل یا تینر آغشته کنید، لکه را پاک کنید و لباس را در ماشین لباسشویی بیندازید تا خوب تمیز شود.

مخلوط پودر لباسشویی و آب داغ هم بسیار موثر است. برای لباس های سفید می توانید از پودرهای سفیدکننده بدون کلر استفاده کنید تا بافت پارچه آسیب نبیند. لباس سفید لکه رنگ را به خوبی نمایش می دهد اما لباس های رنگی حداقل این معضل را ندارند و شاید لکه رنگ معلوم نباشد. با این حال، راه های ذکرشده را برای لباس های رنگی نیز می توان به کار برد. در هر صورت، از هر مخلوط یا حلالی که استفاده می‌کنید، حتما در آخر لباس ها را با ماشین لباسشویی بشویید.

به طور کلی در مورد استفاده از حلال ها، دقت داشته باشید که ممکن است روی سطح اثری دور از انتظار داشته باشند، از همین رو اول روی گوشه ای کوچک امتحان کنید، سپس در صورت رضایت، روی کل کار اعمال کنید.

 

جمع بندی

در این مطلب راه های پاک کردن رنگ از سطوح مختلف را مرور کردیم. قطعا راه های دیگری نیز وجود دارند که شاید فقط شما بدانید. می توانید راهکارهای خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

 

 

منبع: سایت بابویلا

جدول مطالب

2 دیدگاه در “پاک کردن رنگ از سطوح مختلف

 1. سونیا گفت:

  سلام از فردی شنیدم تینر ریخته اند داخل فاضلاب برای از بین بردن مگس فاضلاب اگه در توالت تینر بریزم بر روی کاشی و سرامیک و سنگ توالت تاثیر سوء دارد؟

  1. Alireza گفت:

   سلام
   تینر اگر زیاد روی کاشی و سرامیک بمونه میتونه رنگشون رو کدر کنه ولی در حد چند ساعت مشکلی پیش نمیاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همیشه اولین نفر باشید! برای اطلاع از آخرین تخفیف‌ها و جدیدترین کالاها در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
Instagram WhatsApp WhatsApp
فروشگاه
0 علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من