فروشگاه اینترنتی زبرنگ

همه چیز درباره رنگ زرد

همه چیز درباره رنگ زرد

رنگ زرد از خانواده رنگ های گرم می باشد. رنگی که ما را به یاد گرمای انرژی بخش و حیاتی خورشید می‌اندازد. هر رنگی ویژگی های خاصی دارد. زرد نیز از این قاعده مستثنی نیست و اثرات و ویژگی های خاصی روی احساسات و عواطف ما دارد. بر اساس این ویژگی ها می توان کاربردهای متنوع، از طراحی دکوراسیون تا روانشناسی افراد، برای آن در نظر گرفت. در این مقاله با نگاهی به ویژگی ها و اثرات آن، همه چیز درباره رنگ زرد را بررسی خواهیم کرد.

 

زرد رنگ عقل و منطق

زرد با دانش اکتسابی ارتباط دارد. رنگ زرد با نیم کره چپ مغز و منطق سروکار دارد. قوای ذهنی را تحریک می کند و ادراک و چالاکی ذهن را بیدار می کند. به عنوان روشن ترین رنگ طیف نوری، از بعد روانشناسی، رنگ زرد تعالی بخش و نورانی است و امید و شادی به ارمغان می آورد. زرد الهام بخش افکار بکر و حس کنجکاوی است. رنگ زرد رنگ ایده های جدید و خلاقانه است و به یافتن راه های جدید برای پیشبرد کارها کمک می کند. رنگ فکر با عمل است نه رویاپردازی بیهوده.

بهترین رنگ برای ایجاد انگیزه و برانگیختن حس خوش بینی و اطمینان خاطر است. رنگ زرد عاشق چالش، به ویژه چالش های ذهنی است. در بین مفاهیم رنگ ها، رنگ زرد بیشتر از هر رنگی به تعامل، ارتباط و گفتگو مربوط است. رنگ زرد رنگ روزنامه نگاران، شبکه کاران و تمام کارهایی است که با مبحث ارتباطات و ذهن درگیر هستند. زرد رنگ علم و تحلیل مداوم است و قبل از هر تصمیمی تمام جوانب را می‌سنجد.

 

 

زرد بی احساس

زرد رنگ سرگرمی، کمدی و رنگ دلقک هاست. رنگ تصمیم گیری است چرا که با ایده ها و تفکر شفاف مرتبط است، هرچند می تواند احساسی و تکانشی نیز باشد. زرد کمک می کند که تمرکز کنیم، اطلاعات را بررسی کنیم و به خاطر بسپاریم. برای زمان امتحانات بسیار مناسب است. زرد تمایل به تحلیل ذهنی و انتقاد دارد. این انتقاد شامل انتقاد از خود و همچنین انتقاد از دیگران می شود.   

زرد رنگی غیراحساسی است و به جای قلب از سر سرچشمه می گیرد. زرد رنگی مستقل است و ترجیح می‌دهد وارد مسائل احساسی نشود. زرد با خود درون (ego) و با حس ارزش نفس در ارتباط است، به این معنا که در مورد خود چه حسی داریم و دیگران در مورد ما چطور فکر می کنند و ما را چگونه می بینند. 

 

همه-چیز-درباره-رنگ-زرد-خطر-و-اضطراب

زرد رنگ اضطراب و خطر

زرد می تواند نگرانی ایجاد کند چرا که سرعت انتقال زیادی دارد، در نتیجه باعث آشفتگی خاطر می شود. زرد واضح ترین و قابل رویت ترین رنگ در بین طیف رنگ هاست، از این رو بسیاری از علائم و خط کشی های ترافیکی مربوط به عابرین پیاده زرد رنگ است. اگر به خط کشی های سفید دقت کنید متوجه می شوید که نسبت به خط‌کشی های زرد، به خصوص در روزهای ابری و بارانی، سخت تر دیده می شوند. علائم هشدار و اعلان خطر نیز معمولا به رنگ زرد هستند.

اگر در برهه ای از زندگی تان هستید که در معرض تغییر و تحولات زیادی هستید شاید حس کنید که زرد برایتان چندان قابل تحمل نیست. دلیل این امر این است که رنگ زرد ارتعاشاتی ایجاد می کند که برای دید انسان سریع تر از حد عادی است. این موضوع برای ما ایجاد اضطراب می کند. در این مواقع رنگ سبز یا نارنجی ملایم توازن ایجاد کرده و انرژی شما را باز می‌گرداند. این خصلت زرد به ویژه برای افراد سالخورده شدیدتر و غیرقابل تحمل تر است.

 

همه-چیز-درباره-رنگ-زرد-شخصیت-شناسی-1024x682

شخصیت شناسی زرد

اگر جزو افرادی هستید که رنگ زرد را دوست دارید، طبع شادی دارید و بودن در کنار شما لذت بخش است. خلاق هستید. معمولا اولین کسی هستید که ایده های نو پیدا می کنید. البته ایده از شماست اما اجرای آن را به دیگران بسپارید. بیشتر اوقات در آسمان ها سیر می کنید.

نسبت به خودتان و دیگران منتقد هستید چرا که یک کمال گرا هستید. همیشه، همه چیز را تجزیه و تحلیل می‌کنید و طرز تفکر شما روشمند است. کسانی که به زرد علاقه دارند، سریع و گاها عجولانه تصمیم گیری می کنند. معمولا از روی دلواپسی، سریع وارد عمل می‌شوید و به جای اینکه با روندی ثابت و منسجم کارها را پیش ببرید، با سرعت بالا و بعضا سرهم بندی شده می خواهید کار را به انجام برسانید.

در ارتباط برقرار کردن با دیگران و گرفتن اطلاعات از آن ها خوب هستید. برای همین معمولا رونامه نگاران با این رنگ ارتباط خوبی برقرار می کنند. با اینکه خوب پول در می آورید، در خرج کردن آن هم سریع و غیرعاقلانه عمل می کنید. ممکن است یک دنده و لجوج باشید اما از مسائل کوچک و بی اهمیت و غرض ورزی از هر نوعی بیزار هستید.

 

زرد مستقل

شخصیت مستقلی دارید. در انتخاب دوستان سخت گیر هستید و معمولا گلچینی از دوستان ارزشمند را در کنار خود حفظ می‌کنید. دوستان شما معمولا از لحاظ فکری مثل خودتان هستند. در کارهای گروهی و اجتماعات بزرگ دخیل نمی شوید. در راه رسیدن به اهداف‌تان، به جای قدرت جسمانی از توان ذهنی‌تان کمک می گیرید. احساسات خود را پنهان می کنید و در مواقع دشواری چهره‌ای شجاعانه به خود می گیرید. نگاهی امروزی به زندگی دارید. فناوری های جدید شما را اذیت نمی کند.

دوست دارید باهوش و باسواد جلوه کنید و از هر موضوعی سر در بیاورید. از سرگرمی های ذهنی لذت می برید و در آنها خوب هستید. شطرنج، حل جدول و بازی های معمایی مورد علاقه شما هستند. در عوض، بازی های فیزیکی را دوست ندارید. خوب لباس می پوشید. از بعد منفی، می توانید حقه باز، کله شق، پرادعا، مغرور و خودپسند باشید.

 

 

زرد در کسب و کار

زرد در ساخت محصولاتی که به کودکان مرتبط می شوند بسیار مناسب است. خلاقیت و قوای ذهنی آن ها را تحریک می کند. محصولاتی که به اوقات فراغت مربوط می شوند مثل تجهیزات ورزشی، وسایل سفر یا کوهنوردی، آلات موسیقی، بازی های کامپیوتری و کنسول‌های بازی می توانند از این رنگ استفاده های زیادی کنند. در تبلیغات و ترویج این نوع کالاها زیاد رنگ زرد می بینید.

هرجا که لازم است افراد تردد نکنند و سریع حرکت کنند از زرد استفاده کنید. بسیاری از فست فودها از ترکیب زرد و قرمز در طراحی دکوراسیون خود استفاده می کنند تا مشتریان زودتر غذای خود را بخورند و بروند. از آنجایی که زرد بهتر از هر رنگی جلب توجه می کند، در خرده فروشی ها و فروشگاه هایی که کالاهای متنوع و زیاد دارند، برای جلب نظر مشتریان به محصول یا محصولات خاص از زرد استفاده کنید.

اجناس گران قیمت اگر زرد رنگ باشند از دید مردان به دردنخور و مایه دور ریختن پول محسوب می‌شوند. از فام های به اصطلاح چرک زرد مثل خردلی با احتیاط استفاده کنید چرا که اثر منفی دارند. زرد در کنار مشکی حس اخطار القا می کند. برای همین بیشتر علائم خطر و هشدار به این رنگ هستند.

 

همه-چیز-درباره-رنگ-زرد-طراحی-دکوراسیون-1024x768

زرد در طراحی دکوراسیون

رنگ زرد گرم و تداعی کننده نور خورشید است. از این رو در طراحی دکوراسیون و برای روشن کردن و نورگیری بهتر اتاق رنگ بسیار خوبی است. زرد مظهر شادی و انرژی مثبت است. از این رو در جشن ها بسیار دیده می شود. استفاده از آن در طراحی دکوراسیون منزل و محل کار گرما و سرزندگی ایجاد می کند.

زرد در کنار قرمز فضایی صمیمانه تر ایجاد می کند. در کنار آبی گرمای زرد کم فروغ تر می شود، پس می‌توان برای تعدیل زرد، مقدار کمی اسباب و وسایل آبی را در کنار آن اضافه کرد. در اتاق خواب و دفتر کار زیاد از زرد براق استفاده نکنید چرا که خواب و تمرکز ذهنی شما را مختل می کند. زرد کمرنگ خاصیتی خنثی دارد و تقریبا همه جا قابل استفاده است.

اشیا و وسایل زرد خوب جلب توجه می کنند. فام های پررنگ تر زرد در این مورد قوی تر عمل می کنند. بهتر است در یک اتاق از یک فام زرد و آن هم به میزان کافی و نه چندان زیاد استفاده کنید. استفاده از زرد برای درهای ورودی، حس استقبال و خوشامدگویی القا می‌کند.

 

همه-چیز-درباره-رنگ-زرد-طراحی-دکوراسیون-2

زرد رنگی انعطاف پذیر است و تقریبا با هر رنگی همنشینی پیدا می کند.

مکمل زرد، رنگ بنفش است. تقابل این دو رنگ فضای زیبایی فراهم می کند. آبی کم رنگ در کنار زرد حس تازگی و خنکی را القا می کند. زرد در کنار قرمز روشن برای خانم ها مناسب است.  اگر می خواهید اتاق شما حال و هوایی مجلل و غیرمعمول داشته باشد، از ترکیب زرد و خاکستری استفاده کنید. اگر می خواهید برای طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن از زرد استفاده کنید، برای دیوارها از زرد کمرنگ استفاده کنید. تاثیر رنگ زرد را با استفاده از  اسباب قهوه ای رنگ خنثی کنید. اگر فضای گرم تری می خواهید، می توانید از فام های تیره تر زرد در کنار سفید استفاده کنید.

 

 

همه-چیز-درباره-رنگ-زرد-طراحی-دکوراسیون-1

در این مقاله تلاش کردیم همه چیز درباره رنگ زرد را به طور خلاصه بررسی کنیم. با شناخت درست از ویژگی های رنگ زرد، بهتر می توانیم از آن در طراحی دکوراسیون، چیدمان اسباب و وسایل و حتی طراحی و ست کردن لباس استفاده کنیم. همچنین، برای ایجاد تنوع در فضای پیرامون و بهبود حال و هوای فردی کاربردهای خلاقانه ای خلق کنیم. حتی در شناخت خلق و خو و درک احساسات خود و اطرافیان دقیق تر عمل کنیم.

 

جدول مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همیشه اولین نفر باشید! برای اطلاع از آخرین تخفیف‌ها و جدیدترین کالاها در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
Instagram WhatsApp WhatsApp
فروشگاه
0 علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من