تکسچر در طراحی دکوراسیون پتینه کاری | فروشگاه زبرنگ

شاید شما هم از یکنواختی فضای خانه و اسباب و لوازم منزل خسته شده باشید. ایجاد بافت یا همان تکسچر در طراحی دکوراسیون راهی مناسب برای ایجاد تغییر است. روش های متنوعی برای ایجاد تکسچر روی سطوح مختلف وجود دارد. برای مثال، پتینه کاری یکی از روش های ایجاد بافت و تکسچر است. استفاده از تکسچر روی سطوح، علاوه بر اینکه ظاهری زیبا و جذاب ایجاد می کند، می تواند عیوب و نواقص را نیز بپوشاند. با استفاده از ابزار مناسب، مقداری رنگ و کمی خلاقیت حال و هوای خانه و محل کار خود را تغییر دهید. این تکنیک ها را می توانید روی هر سطحی، چوبی، فلزی، گچی و غیره امتحان کنید.

پتینه کاری با رنگ مسی و سبز | فروشگاه زبرنگ

پتینه کاری

پتینه در لغت به معنی کهنه سازی است. بسیاری از تکنیک هایی که جهت ایجاد تکسچر اجرا می شوند، پتینه کاری خوانده می شوند، در حالیکه خود پتینه کاری تنها یکی از روش های خلاقانه طراحی دکوراسیون است و زیرمجموعه فاکس پینتینگ قرار می گیرد.

با سبک های فاکس پینتینگ آشنا شوید.

 

قاعده اصلی در پتینه کاری

برای اجرای پتینه باید ابتدا یک رنگ پایه را که معمولا روشن است اجرا کنید و بعد از خشک شدن، رنگ دوم را که معمولا تیره تر است با پارچه اجرا کرده و قبل از خشک شدن با یک پارچه تمیز دیگر کمی پاک کنید. کلید موفقیت در این است که قبل از خشک شدن رنگ، با پارچه روی رنگ بکشید، بنابراین بهتر است پتینه کاری را در ابعاد کوچک و بخش به بخش انجام دهید. می توانید از ترکیب هر رنگی که دوست دارید استفاده کنید. رنگ های متالیک به عنوان رنگ پایه ظاهر زیباتری ایجاد می کنند. رنگ های فیروزه ای، آبی و سبز برای پتینه کاری بسیار ایده آل هستند و ظاهر طبیعی تری ایجاد می کنند.

 

به طور کلی، اگر نیاز به زمان بیشتری برای خشک شدن رنگ دوم دارید از مدیوم گلیز، متناسب با نوع رنگ مصرفی، استفاده کنید. نسبت ترکیب روی بسته بندی گلیز نوشته شده است. با این حال، میزان ترکیب گلیز با رنگ بستگی به این دارد که چقدر بخواهید رنگ شما شفاف به نظر برسد. بهتر است ابتدا ترکیب رنگ و گلیز را روی یک تکه مقوا امتحان و بعد روی سطح اصلی اجرا کنید.

تکسچر رگه رگه

برای رگه رگه کردن سطح کافی است لایه نهایی رنگ را قبل از خشک شدن، با قلم مو، شانه و یا حتی جارو دستی به هر جهتی که دوست دارید بکشید و شکل دهید.

تکسچر با پارچه در طراحی دکوراسیون | فروشگاه زبرنگ

تکچسر با پارچه

در این روش یک تکه پارچه را مچاله و یا گلوله کرده و داخل رنگ بزنید و بعد از خشک شدن رنگ زیرین، پارچه رنگی را با ضربات مداوم روی سطح بزنید. همچنین می توانید پارچه را مثل رول غلتک روی سطح بغلتانید.

تکسچر با اسفنج

در این تکنیک یک تکه ابر یا اسفنج را به رنگ آغشته کرده و روی سطح می کوبیم. می توانید اسفنج را به هر شکلی که دوست دارید برش بزنید و مثل شابلون روی سطح موردنظر نقش ایجاد کنید.

تکسچر رنگ شویی

در روش رنگ شویی یا کالرواش، رنگ را با پوشش جلا ادغام کرده و با قلم مو اجرا می کنند. تنوع این سبک بسیار گسترده است چرا که هم می توانید هر رنگی را اکه دوست دارید اجرا کنید و هم می توانید قلم مو را در هر جهت که دوست دارید حرکت دهید. حتی می توانید یک نقطه را با غلظت و میزان رنگ زیاد و جای دیگر را با غلظت رنگ کم پوشش دهید. همین حرکت ساده بافت و تکسچر متفاوتی ایجاد می کند.

تکنیک های حرفه ای ایجاد تکسچر

روش هایی که پیش از این ذکر شد تکنیک های ساده ای هستند که هر کسی می تواند انجام دهد. اما تکنیک هایی نیز وجود دارند که نیاز به تمرین زیاد دارد و کار حرفه ای ها است.

تکسچر نقش چوب

در این روش با استفاده از ابزار خاص روی سطح را طوری رنگ می زنند که شبیه چوب به نظر برسد.

تکسچر سنگ مرمر روی بدنه اتومبیل | فروشگاه زبرنگ

تکسچر سنگ مرمر

در این روش سطح کار شبیه به سنگ های زینتی و سنگ مرمر نقاشی می شود.

تکسچر فرسکو

فرسکو نقاشی آبرنگ روی گچ است. فرسکو تکنیکی است که در آن رنگ دانه ها با گچ یا حتی درزگیر ادغام می‌شود و این ترکیب برای رنگ کردن بخش هایی از دیوارهای گچی خام و بدون رنگ زیرین استفاده می شود. اجرای زیبا و چشم گیر این سبک نیاز به مهارت های خاص دارد.

تکسچر نقاشی سه بعدی

ترومپولی یا ترومپلوی سبکی است که در آن با تکنیک های خاص و فریب چشم، نقش های سه بعدی ترسیم می شود و قطعا نیاز به تمرین و مهارت خاص دارد.

در اینجا با گوشه ای از تکنیک ها و ایجاد تکسچر در طراحی دکوراسیون آشنا شدیم. ایده های زیادی برای اجرا و تغییر دکوراسیون منزل و محل کار وجود دارد. تنها با کمی خلاقیت و البته حوصله می توان فضاهای جالب و زیبایی خلق کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *